Bár gondolom nem újdonság, de megint én, Yoru magyarázok neked. Szerény személyem most a boszorkányok jeles napjaival ismertet meg.
Az Esbatok:
Az évi tizenhárom telihold szent energiáit az Istennővel és a Holddal társítjuk. Hagyományosan a telihold megjelenésekor, évente tizenháromszor tartjuk meg az Esbatokat. Ilyenkor az Istennő ereje teljében van. Hozzá érdemes címezni mondandónkat.
Az Esbatok a világmindenséget átható életerői. Ilyenkor gyakran könyörgünk, és gyertyamágiát végzünk. Itt időt kell szánnod az elmélkedésre, hogy összeköttetés jöjjön létre közted, és az isten szellemiség között.
Ha egy kovenhez tartozol, sok közös tevékenységben vehetsz részt, melyek azonban csoportonként különbözők, épp ezért nem is részletezem őket.
Ha egyedül vagy, ez kiváló alkalom a meditálásra, és személyes céljaid elérésére. Ilyenkor a legjobb jósolni. Az ünnep végén, egyedül vagy csoportban, de megtartják a Torta és Bor felszentelésének áldozati ünnepét, amit szintén a mágikus körön belül bonyolítanak le. A Torta és a Bor ünnepe wicca áldozás, ahol a résztvevők apró finomságokkal és természetes üdítőitalokkal kínálgatják egymást szertartás keretében. Tehát, ha magányos vagy is, nem kell bort innod, mert már nem szokás, csak a neve az.
Az Esbatokat szabadban és belső térben is meg lehet tartani, bár az ekkor végzett szertartások akkor a leghatásosabbak, ha a telihold fénye ér minket is.
A Szabbatok
Nyolc Szabbat van, négy nagy, négy kicsi. A nagyobbakat a tűz ünnepeinek is nevezzük. Ezek a: Samain, Imbolc, Beltane, Lammas.
A Szabbatok évszakokhoz kötött ünnepek, és az évszakok változásából nyerhető energiákat az életerő fokozására fordítjuk. A növekedés és a halál körforgását az év kerekén ábrázoljuk.
A Szabbatokat szintén hatalmas lakomával fejezik be a boszorkányok. A szertertásokon hagyományos értelemben a női energiákkal egyensúlyba kerülő férfias energiákat köszöntjük.
Samain (ejtsd: szow-een, szow-in, vagy szav-ein): Október 31. és november 11. között tartható meg. Ez a Boszorkány Újév, egyúttal a legelső Szabbat. Egyes boszorkányok szerint ilyenkor szabadon érintkezhetünk a tündérekkel, mert megnyílik a Tündér-hegy. Ebben az időszakban az élőket és holtakat elválasztó hártya elvékonyodik, ezért ilyenkor szokás elhunyt ismerőseinkre emlékezni. Ekkor fordul egyet az év kereke, ez tehát a legnagyobb fesztivál. Ilyenkor visszatekintünk az elmúlt év eseményeire, oltárunkat késő őszi gyümölcsökkel és terményekkel díszítjük. Az ünnepségbe és szertartásba beletartozik Cerridwen istennő meghívása, valamint a haldokló Isten siratása. Jósolni, visszatekintő meditációt folytatni szintén szokás.
Yule/Téli napforduló: December 21-én vagy 22-én tartjuk, attól függően, hogy mely napra esik a napforduló. A boszorkányok ekkor az Isten újjászületését köszöntik. Régi szokás gyertyafénnyel hívogatni az Istent, hogy kikívánkozzon a sötét anyaméhből. Az oltáron is lámpások világítanak egész éjszaka. Ilyenkor állítjuk a Yule fát, a kívánságok fáját.
Imbolc (ejtsd: eim-boul/g): Másik neve Candlemas, gyertyaszentelő napja. Február 2-án tartjuk meg. A szertartáson az Istennő szülés utáni felépülését köszöntjük, és örvendezünk, hogy az Isten újra közénk került. Sok boszorkány a kelta hármas istennő Brigid, illetve Breid tiszteletére rendezi szertartását. Az Imbolc a wicca tavasz beköszöntének ünnepe. A Candlemas elnevezés az ünnepi éjszaka alatt égetett gyertyák miatt ragadt az ünnepre. A tavasz érkezését siettetendő, sokan egy tál olvadó havat tesznek az oltárra. E nap legfontosabb eszközei a gyertyák, legfontosabb tennivalója a gyertyamágia.
Tavaszi napéjegyenlőség/Ostara: Március 21-22-én ünnepeljük. Az úrnő ünnepe, amikor a föld termékenyre fordul, ezt köszöntjük.
Beltane (ejtsd: bel-tiin, bel-taun-uh): Április 30-án vagy május elsején tartjuk. A második legjelentősebb szertartás. Beltane az újjászületés ünnepe. A balefire (örömtűz, bajt elhárító tűz) napja, melynek fénye áldást hoz a házra. Az oltárt díszítheted galagonyával, tavaszi zöldnövényekkel, nyári használatra télen készített eszközökkel, természettől fogva lyukas kövekkel, tavaszi virágokkal, stb. A szertartást követően vidám lakomával fejezzük be a napot. Az ünnepség a helyszín keleti pontján kezdődik, és ott is ér véget. A Beltane szertartásán a szerelem, a szeretet és a romantika játssza a főszerepet, mivel megelevenítjük Urunk és Úrnőnk egymás iránt érzett szerelmét. Ez az ünnep sok más, építő jellegű szertartás napja.
Nyári napforduló/Litha. Június 21-22-én tartjuk. Az ereje teljében lévő Isten dicsőségét ünnepeljük. Az Isten energiája ekkor tetőzik. A boszorkányok védelmező Nap-amuletteket készítenek, és gyógynövényeket gyűjtenek. Ilyenkor az állatokra is jobban odafigyelünk, háziállatainkat bevisszük a mágikus körbe, megáldjuk, és oltalmazó varázslatokkal gondoskodunk az egészségükről.
Lammas (ejtsd: lam-mash): Augusztus elsején tartják, elsősorban Lugh, a kelta napisten dicsőítésére való Szabbat. A harmadik legfontosabb Szabbat, melyben a föld bőségéért mondunk köszönetet.
Őszi napéjegyenlőség/Mabon: Szeptember 21-22-én tartjuk. A Mabon kettős lényegű, részben kivágunk bizonyos dolgokat az életünkből, részben másrészt tisztelgünk a család női halottai előtt. A boszorkányok Mabon napján fűzfavesszőből új varázspálcát készíthetnek. Ez druida őseinktől ered. Az Őszi napéjegyenlőség az év második nagy betakarítási ünnepe. Az oltárt őszi falevelekkel, termésekkel, gyümölcsökkel és szárított terményekkel, növényekkel díszítjük.
Nos, ennyi lenne. Ha bármi kérdésed, esetleg hozzászólásod, kiegészítésed lenne a témával kapcsolatban, jelezd, kérlek. És akkor is szólj, ha szeretnéd, ha az ünnepek szertartásaiból is írjak… persze, ilyet neked kéne írnod…J
|